Контакти

067-403-88-85

pension@yur-consol.kiev.ua

Оптимізація пенсії: договір про сплату ЄСВ

Практика застосування механізму добровільної сплати єдиного соціального внеску, добровільної участі в системі загальнообов'язкового пенсійного страхування на даний час не є цілком усталеною та має різні тлумачення – тому на практиці відповідну інформацію для кожного конкретного випадку краще отримати в податковій за місцем проживання. Ми не будемо детально розглядати умови укладання договору про сплату ЄСВ - зосередимось на ситуаціях, в яких укладання такого договору може бути застосовано для оптимізації розміру пенсії.

Добровільна сплата єдиного соціального внеску дає можливість брати участь в системі державного пенсійного страхування не перебуваючи в трудових відносинах.

Розглянемо найбільш розповсюджені випадки, коли пенсія нараховується на підставі стажу та заробітних плат, набутих під час роботи за трудовим договором на загальних засадах.

Закон визначає ряд вимог, необхідних для участі в добровільному державному пенсійному страхуванні, зокрема: необхідно офіційно не працювати, не здійснювати підприємницьку діяльність, не отримувати соціальну допомогу через втрату працездатності або по тимчасовій непрацездатності, допомогу по догляду за дитиною, догляду за інвалідом або перестарілим. Повний перелік наведено в статті 11 страхового закону.

Припустимо, що пенсіонер після виходу на пенсію не працює, або має менш ніж два роки стажу після виходу на пенсію. В такому випадку укладання договору дає можливість сплачувати за себе страхові внески та, набувши додатково два роки страхового стажу після виходу на пенсію, звернутися за перерахунком пенсії. В даному випадку необхідно зробити попередні розрахунки майбутнього розміру пенсії в залежності від розмірів сплачуваного внеску, адже головною метою такого порядку дій є збільшення середнього коефіцієнта зарплати, збільшення коефіцієнту стажу та доплати за понаднормовий стаж не матиме досить суттєвого впливу на розмір пенсії якщо співвідносити їх з розміром витрачених коштів. Кожен може визначити доцільний, найбільш вигідний розмір внеску, або відмовитись від укладання такого договору, якщо попередні розрахунки не виявлять очевидно вигідного варіанту – іноді сплата внеску в більшому розмірі, ніж середній за усі періоди стажу, або максимальному може не окупати затрачені кошти в майбутньому - це залежить від того, наскільки коефіцієнт зарплати впливає на індивідуальний розмір пенсії.

В даному випадку недоліком є те, що договір не можна укладати строком менше ніж на один рік – якщо для перерахунку не вистачає лише один-два місяці стажу, скористатись таким способом аби набути тільки їх не вийде.

В цілому даний випадок розкриває обмежену можливість для непрацюючих осіб за допомогою добровільної сплати внесків скористатись механізмами планування майбутнього розміру пенсії при нарахуванні або корекції при перерахунку, доступними підприємцям.

Інша можливість добровільної участі в системі державного пенсійного страхування – оптимізація середнього коефіцієнту зарплати завдяки сплаті внесків за минулі періоди. Можна заповнити вигідними коефіцієнтами місяці починаючи з дати набрання чинності страхового закону – з 01.01.2004 року, за умови, що в цих місяцях особа не працювала або іншим чином не підлягала державному пенсійному страхуванню.

Аналогічно до попереднього прикладу, цю норму також можна використати як інструмент оптимізації розміру пенсії при первинному нарахуванні або перерахунку. Слід враховувати ряд незручних умов сплати ЄСВ за минулі періоди, зокрема вся сума внесків сплачується одним платежем протягом 10 днів з моменту укладання договору за ставками, які діють на даний час, а не тими, які діяли в періодах за які сплачується ЄСВ. Крім того податкова може наполягати на необхідності укласти договір про сплату внесків в майбутньому строком не менше ніж на рік, аргументуючи це тим, що сплата ЄСВ за минулі періоди може бути лише додатковою умовою договору про добровільну участь в державному пенсійному страхуванні - що не відповідає дійсності, адже законом визначено, що сплата за попередні періоди може бути здійснена за окремим договором.

У випадках, коли роздруківка пенсійної програми, яку можна взяти у інспектора пенсійного фонду за місцем проживання або попередні розрахунки показують, що розмір пенсії в першу чергу просідає через множник коефіцієнту стажу, наприклад при малому стажі але високими показниками зарплати, можна заповнити наявні доступні для сплати періоди підряд в минулому мінімальними внесками або сплачувати мінімальні внески на майбутнє за умови, що коефіцієнти за ці періоди не будуть враховані при розрахунку (відповідно до частини 1 статті 40) та не зіпсують середній коефіцієнт зарплати.

Окремо зазначу, що механізм добровільної сплати внесків за себе, сплата за минулі періоди, не може бути використана особами, які на момент набуття пенсійного віку не мають (або завідомо не матимуть при набутті пенсійного віку в майбутньому) мінімального стажу для нарахування пенсії.

Законом також встановлена важлива норма, за якою податкова (яка на даний час адмініструє добровільну участь в державному пенсійному страхуванні, до 11.08.2013 цим займався пенсійний фонд) не може відмовити в укладанні договору крім окремих випадків (частина 7 статті 10 ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"): коли особа підлягає страхуванню за наведеним переліком; не є платником ЄСВ за відповідним переліком, який по суті дублює попередню норму; надала неповні або недостовірні відомості; укладала договір раніше, який діє досі або умови якого невиконані; бажає укласти договір строком менше ніж на один рік.

Розмір ЄСВ за договором про добровільну участь в системі державного пенсійного страхування на даний час становить 34,3 % від суми (розміру зарплати), яка визначається особою самостійно в межах від мінімальної до максимальної величини.

Наприклад в грудні 2014 року розмір мінімальної зарплати без індексації становив 1218 гривень, мінімальний розмір ЄСВ: 1218 х 0,343 = 417,77 гривень. Коефіцієнт зарплати при мінімальному внеску становить 1218 / 3192,38 (середня зарплата по країні за грудень) = 0,38153

Максимальний розмір зарплати, який враховується при розрахунку розміру пенсії, становить 17 прожиткових мінімумів: 1218 х 17 = 20706 гривень, максимальний розмір ЄСВ: 20706 х 0,343 = 7102,16 гривень, Кз = 6,48607

ЄСВ для середньої зарплати в грудні 2014 року: 3192,38 х 0,343 = 1094,99 гривень.

© Юр-консоль. Усі права захищені.

067-403-88-85

pension@yur-consol.kiev.ua